TCM Karlovy Vary

čínská medicína


N E M O C I

Budu li psát o lupénce je to pro odbornou veřejnost jako píchnutím do vosího hnízda.  

TČM je založena na empirických zkušenostech shromažďovaných po staletí. Není to medicína všespasná, ale respektuje logiku a empirické zkušenosti.

Lupenka z tohoto pohledu je způsobena mnoha faktory. 

V čínské medicíně se užívá i název song pi xuan, neboli onemocnění borovicové kůry. V alopatické medicíně je název psoriáza. Může se jednat o neurotickou dermatitidu.

U lupénky dochází k poškození kůže, kdy se vytváří bílé šupiny a ty jsou podobné borovicové kůře (proto synonymum). Škrábe li se postižené místo dojde k prosakování krvané vodnaté tekutiny.

Onemocnění je časté. Léčí se obtížně.

Příčina  souvisí nejčastěji s vyčerpaností výživy a krve (xue), hromadění se horkosti v krvi a uvnitř, souvisí s přeměnou na suchost, která generuje vítr.

Nejčastěji k těmto poruchám dochází v důsledku emočního působení nebo nepřiměřenou a nepravidelnou stravou.

Příznaky: často vzniká u mladých lidí a častěji u mužů než u žen. Je zde určitá dědičnost (bývá v anamneze předků). Obvykle se stav zhoršuje v zimě a v létě se zlepšuje. V zimě je projev sušší, v létě je vlhčí. To platí pro mnoho kožních onemocnění, kdy v ročních obdobích se stav mění. Ovlivňuje to i konstituce pacienta.

 

Z pohledu tradiční čínské medicíny hovoříme o čtyřech možných typech lupénky   

            a) xinchangxing – cyklický typ – nejčastější. Zpočátku se vytváří na pokožce okrouhlé vyrážky. Postupně se zvětšují a barva je bledočervená nebo jasně červená. Hranice útvarů jsou jasné a zřetelné a na postihnuti části se vytváří několikavrstvé bílé šupiny. Proto se v čínské medicíně nazývá stav yin xiao bing (onemocnění skrytých šupin). Po seškrábnutí těchto šupin se objevuje prosvítající blána, po sešktábnoutí této blány se objevují krvavé skvrny.

 

            b) nongpaoxing  - typ hnisavý  - jedná se o méně častý typ, častěji se objevuje na dlaních a prstech. V oblasti kde se vytváří šupiny se objevují hnis.puchýčky přikryté malým množstvím šupin. Obvykle do 2. týdnů ustupují. Pak vznikají nové hnis.puchýřky.

 

            c) guanjiexing - psoriaza kloubního typu  Zde se objevují příznaky totožné s prvním  

typem. To je tupé bolesti, otoky, rozpínání v kloubech, je zde snižené pohyblivost kloubů 

deformace kloubů. Hlavně se objevuje na prstech, můžou být další příznaky např. horečka

    

            d) hongpi bingxing - onemocnění červené kůže

období začervenání kůže, toto onemocnění vznik na základě prvního typu kdy dochází k dalšímu typu onemocnění.   

Není li dostatečně léčený, nebo používají li se zevně dráždivá léčiva, nebo užívají-li se

dlouhodobě hormony a to se najednou přeruší – projeví se tím, že je zde výrazné začervenání kůže ve velkých oblastech. Výrazné odlupování se šupin.

Nehty  hrubnou a mohou se též odlupovat.

Mohou se objevovat – celková horečka, zduření lym. uzlin.

 

V praxi je třeba toto onemocněné odlišit od chronického ekzemu

Při chronickém ekzemu se může vytvářet malé mn.šupin ale zde se po seškrábnutí není pod nimi průzrační blána ani krvavé skvrny.

 

 

Co se týče léčby každý typ má individuální přístup k řešení.

Významná je prevence

 

Dietetika – nedoporučuje se alkohol, kouřit, nejíst pálivá dráždivá jídla a mořské produkty.

Doporučuje se psychohygiena, pravidelný životní rytmus , nesprchovat se horkou vodou, ani zevně neužívat dráždivé toaletní prostředky.

 

Názor na léčbu kortikoidy – v závažném stadiu, krátkodobě je možno kombinovat. Neužívat dlouhodobě ve vysokých dávkách. Mají silné vedlejší účinky.

 

Léčba lupenky je velmi individuální. Vzhledem k obtížnosti léčby je třeba obrnit se trpělivostí a optimismem. Lupenka, které se vyskytuje v anamneze rodiny má podstatně horší prognozu úspěchu.

 

Doporučuji spojit se s praktikem čínské medicíny a problém řešit individuálně.

 

 

Nákupní košík

Vyhledávání

Doporučujeme

Přihlášení

www.cinska-medicina-vary.cz | Všechna práva vyhrazena